Araştırma ve Makaleler

28/03/2017

Genel Haber Faliyetlerimiz   


Araştırma ve Makaleler

Esnaf ve Sanatkarların Problemleri
Türk esnaf ve sanatkarı, üretimden ihracata kadar bir çok alanda faaliyet göstermekte ve yeni bir dönemin müjdecisi olmaktadırlar. Gerçekten, bir yanda kronikleşmiş dış ticaret ve bütçe açıkları, kayıt dışı ekonomi, enflasyon, dengesiz gelir dağılımı ve işsizlik gibi önemli problemler yaşanırken; diğer yanda esnaf, sanatkar, küçük ve orta ölçekli işletmelerin öncülük ettiği üretim ve ihracat hamlesi yaşanmaktadır.
Esnaf ve sanatkarlar sadece ekonomik ve ticari bir fonksiyona sahip değil, aynı zamanda tarihi bir misyona da sahiptirler. Millet olarak içine sürüklendiğimiz en bunalımlı dönemlerde bile sosyal patlamaları önleyen bir istikrar abidesi oluşturmuşlardır.
Her türlü şiddetin, terörün ve bölücü faaliyetlerin önünde en büyük engel olan Türk esnaf ve sanatkarları bu özelliği ile toplumun diğer kesimlerine örnek olmaktadırlar. Bu sebeple, cumhuriyetimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün ve demokratik rejimimizin en büyük teminatı olan esnaf ve sanatkarların hükümet politikaları ile desteklenmesi gerekmektedir.
Türk esnaf ve sanatkarı 21. yüzyıla gelişmiş ülkelerdeki meslektaşlarına nazaran birçok problemle birlikte girmektedir. Özellikle uygulanan yanlış ekonomik politikalar sonucu art arda yaşanan ekonomik krizler esnaf-sanatkar ve küçük işletmeleri yok etmektedir. Ağır ekonomik şartlar altında esnaf ve sanatkarların her geçen gün kan kaybetmektedir. Örneğin 2001 yılının ilk 6 ayında kaydını sildirenlerin sayısı 615’e, kayıt değişikliği yapanların sayısı 154 olmuştur. Son 10 yılda ise Trabzon’da toplam 11 binden fazla esnaf ve sanatkar kepenk kapatmıştır. Ne yazık ki bugüne kadar hazırlanan 17 ekonomik paket de hüsranla sonuçlanmış, hepsinde de fatura esnaf, sanatkar ve küçük işletmelerle halkımıza kesilmiştir.


yorum yap