Projeler

28/03/2017

Genel Haber Faliyetlerimiz   


Projeler

GİRİŞİMCİLİK
2011yılı itibariyle bize bağlı olan odaların destekleriyle açılan kurslarda yaklaşık 3000 kişiyi girişimcilik sertifikası sahibi yaptık. Bundan sonra da girişimcilik eğitimlerimiz devam edecek. Yoğun talepler üzerine gündüz kuşağında yapmış olduğumuz kurslarımızı, akşam mesai bitiminde de devam ettiriyoruz.

AVM’LER
Türkiye'nin özellikle büyük illerinde ve şehir içlerinde yıllardır ruhsatı verilmiş ve faaliyetlerine devam etmekte olan AVM’lerin bile şehir ruhsat ve lisansları iptal edilmek kaydıyla şehir dışlarına taşınması ve başka ruhsat ve lisans verilmemesi kanunla işlerlik hale getirilmek üzeredir. Ancak Tokat ta çok önemli bir gelişme yaşanmaktadır. Diğer illerde yapılmış olan yerler bile dışarıya çıkar...ılmalı tartışması devam ederken Tokat’ta Eski hal yerine 40.000 m2 kiralanabilir alanı olan yeni bir AVM ruhsatı verilmek üzeredir. Şu an itibarıyla buranın taslak mimari projeleri tamamlandı. Firma bir çok zincir marka ile bu plan üzerinden kiralama sözleşmelerini tamamlamak üzere iken diğer taraftan statik ve mekanik projelerini tamamlatmaya çalışmaktadır. Öngörülen süre en geç mart ayına kadar inşaata başlamak istemektedirler ki yarısı AVM 40.000 metre kare kiralanabilir alan ve yarısı çok yoğun ve çok katlı konut yapılacaktır. Şimdi böyle bir projenin hayata geçmesi halinde Tokat ve esnafı için olası tehditlerden bahsetmek istemekteyim; 1.)Tokat pazarcı esnafımıza yer arıyoruz ki bu proje hayata geçerse böyle bir arayış içerisinde olmamıza kesinlikle gerek kalmayacak. Proje içerisinde yer alacak olan 5 M migros veya Carrefoursa sayesinde insanların pazara ve pazarcı esnafına ihtiyacı kalmayacak istediği her türlü meyve sebzeyi

TOKAT’IN HER YERİNDE YÜRÜME MESAFESİ ile ulaşacağı bir merkezden temin edebilecektir.Pazarcı esnafımızın yok olmasına sebebiyet verecektir. 2.)AVM içerisinde aklınıza gelebilecek ve hatta henüz Tokat ta olmayan bütün esnafın rekabet edemeyeceği kalite ve fiyatlarda giyim mağazaları, hediyelik eşya, elektrik ve inşaat sarf malzemesi satıcıları, elektronik eşya, telekom ve iletişim mağazaları gelecek ki hiç birisinin merkezi Tokat olmayacak. Kazandıkları paranın vergisi bile İstanbul veya diğer büyük şehir merkezli vergi dairelerine yatacak ki istatistiklerde Tokat’ın milli hasılaya katkısı gerçekleşecek. 3.)Bu proje hayata geçmesi halinde nasıl hastanenin gitmesi ile Cumhuriyet meydanından yukarısında kiralar düştü, mağazalar köy bakkalı havasına büründü ise bu sefer Niksar yolundan yukarısı, karşıyakada ırmak kenarına bakan yerler de köyleşecektir. 4.)

AVM içerisinde olacak olana eğlence merkezleri cafe ve restaurantlar sayesinde özellikle bacasız sanayi olarak görülen öğrenciler AVM’nin dışında hiç bir yere beş kuruş bırakmayacak ki Cafe, Kahve, Lokanta, Pideci, Sinemacı gibi Tokat’ta ki diğer esnaf bu durumdan çok olumsuz etkilenecek. Buralarda şimdilik işletmeci gibi olan esnaf AVM içerisindeki işletmelerde asgari ücretle ancak garson olarak iş bulacaktır. 5.)Şehrin tam ortasında özellikle belediyenin hem konut hemde AVM projesine müsade etmesi halinde ki o bölgede müthiş bir trafik keşmekeşi yaşanacağı gibi ucube ve devasa bir binanın şehir estetiğini çok olumsuz etkileyecektir. Şehir içi trafiğimizin durumu malumdur. 6.)Bu projede yatırımcı madur edilmemelidir. Tokat’ın özellikle Deprem beklentisinden dolayı kesinlikle lüks ve deprem yönetmeliğine uygun konutlara ihtiyacı vardır ki burasına AVM değil konut müsadesi verilmelidir. Sigara fabrikasının yerini alan yatırımcı gurubun çok büyük bir Traktör montaj hattı anlaşması imzaladığını ama Düzce’ye mi Tokat’a mı diye kararsızlaştıklarını takip ediyoruz. Bence şu an tam bir uzlaşma zamanı ve ortamı gelmiştir. Bu uzlaşım siyasi ve diğer bizler dahil Tokat’ın sivil toplum kuruluşları ile yatırımcılar arasında sağlanabilir. Diğer taraftan şehrin içerisine yapılmak kaydıyla tüm esnaf ve sanatkarımın bitişine sebep olacak bir proje ( Hal yeri ) ninde burası alternatifi ve daha mantıklısı olması sebebiyle konuyu çok önemsiyorum. Ben temsil ettiğim STK Başkanı sıfatımla buradaki arabuluculuğu üstlenmek istiyorum ve diğer STK ve TSO da devreye çok acil girmeli...

Yarın yıllar sonra TAKSAN, SENA gibi Traktör yatrımının engellenmesiyle bir hayıflanma yaşanmasın istiyorum. Ve buradan yatırımcı guruba ve diğer taraflara çağrıda bulunuyorum. Gelsinler ilk önce bize ve diğer STK lara projelerini anlatsınlar ve çözüm bulalım. Bu inatlaşmanın ne şehre nede yatırımcılara hiç bir faydası olmaz.Olan olmuştur geleceğe bakıp Tokat’ın önünü açmamız lazım....

Traktör projesinin tam detaylarını bilmemekle birlikte özellikle sağlayacağı istihdam, yan sanayiye katkısı, küçük sanayiye katkısı, benim nakliyeci esnafıma katkısı, lokantacıma, otelcime katkısı açılarından çok önemsiyorum ve bu yatırım Tokat’a hazır yönlendirilmişken yazık etmeyelim istiyorum ki bu proje

Tokat’tan gitmesin. Traktör projesinin hayata geçirilmesi halinde müthiş bir Lokomotif güç yaratacağına inanıyorum endüstriyel tarımın lokomotifi Traktör değilmidir. Konya bu konuda Tümosan Traktör fabrikasının gelmesi ile birlikte atağa geçmiştir. Yani sadece yan sanayi değil tarım alet makineleri sektörünü de canlandıracaktır.

Diğer illerde olduğu ve olacağı üzere Tokat’ta eğer AVM’ler şehir dışına taşınır ise; Buraya sadece arabası olanlar gidebilecek ve özellikle pazarcı esnafı olsun şehir içindeki cafe restaurant sahipleri ve diğer işletmeler ve iş yerleri bu durumdan olumsuz etkilenmeyecektir. Tüm şehirler batıya doğru büyür ve Tokat’ın batı yönünden başka yönleri de dağlar ve mezarlıklarla çevrilidir. Tokat’ın büyümesi de ancak batıya doğru açılımla mümkündür. Yine Karadeniz otoyolu KUZEY ile GÜNEY’i birbirine bağlayacak yol hayata geçirilmesi halinde

AFYON ÖZDİLEK nasıl batının HAPI pozisyonunda ise burası da KUZEYİN HAPI konumunda olacaktır. Özellikle buraya sanayi alanının dışında boş ve atıl olarak kalan 280 dönümlük yol cephesinde beş yıldızlı otel, plazalar, avm, MİNYA TOKAT ( Minya Türk Modeli ) Ballıcanın maketi, Sulusaray sebastapolisin maketi, Niksar ve Tokat Kalelerinin maketi, Şehirler arası terminali, yerlerin olması halinde yeni bir şehir planlanırsa; Sanayi tarafındaki projeler olsun ve diğer taraftaki projelerde kaç binlerce kişinin istihdam edilmesi kaydıyla yoldan geçenlerden elde edilecek kazançların şehre katkısı hesap edilmelidir. Şehir içi esnafını da rahat nefes alabilecek, şehir içi trafiğide bir nebze olsun rahatlatacaktır.

Üretimden daha ziyade tüketime yönelik yatırımlarda şehir merkezleri dışındaki alanlarda kullanılmalıdırki şehrimiz gelişsin göç vermesin. Sayın millet vekillerimizden ve belediye başkanımızdan Tokat esnaf ve sanatkarına tüccarına sahip çıkmasını şehir merkezlerinde avm ve büyük marketlere izin verilmemesini arz etmekteyiz. Türkiye istatistik kurumu (TUİK) verilerine göre Tokat’ımız 15.565 kişi ile en fazla net göç veren iller arasında birinci olmuştur.Göç vermeyi engellemenin yolu tüketimden daha ziyade üretime yönelik işletmelerin açılmasını teşvik etmektir. Tokat’ımızın gelişmesi ancak tarımsal sanayiyle mümkündür, Turizmle mümkündür, Tarımsal ürünlerimizi ihraç etmekle mümkündür.

Tokat sanayi sitemiz şehrimizin merkezinde kalmıştır ve Tokat’ımızın en gözde alanlarından bir tanesidir. Sanayi sitemizde faaliyet gösteren esnafımızın yıllar yılı emek güç maddiyat sarfederek elde ettiği kazanımların Göz ardı edilmeden esnafımızda madur edilmeden sorun çözüme kavuşturulmalıdır. Sigara fabrikamızda şehir merkezinde kalmıştır. Sanayi sitemiz rantabıl bir şekilde değerlendirilmeli yeni sanayi sitemiz ise toprak su araştırmasının yanı ve arkasındaki tarıma müsait olmayan yerlerde olmalıdır.

Uzun vadeli bir hesap yapılmalı ve Tokat’ımızın geleceği kurtarılmalıdır. Tokat’ımıza emeği geçen insanlarımız hizmeti olanlar hayırla yaad edilmeli insanlar görevleri başındaykende görevden ayrıldıktan sonrada yaşatılmalıdır.Hüdayi Sayıbaş yer altı çarşısının isminin Tokat Belediyesi Yer Altı Çarşısı olarak değiştirilmesinin bir yanlışlık sonucu olduğunu düşünüyor, yetkililerimizin konuyu inceleyip Rahmetli Hüdayi Sayıbaş’ın isminin tekrar yaşatılacağını umuyorum.

İŞGEM İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM) küçük girişimcilerin iş kurmasını ve geliştirmesini destekleyen ve kolaylaştıran, dolayısıyla da işletmelerin hayatta kalma ve büyüme olanaklarını arttıran Türkiye için yeni sayılabilecek bir istihdam yaratma ve iş kurma modelidir."İşletme Kuluçkaları” veya "KOBİ Fidanlığı” olarak adlandırabileceğimiz İŞGEM’ler, bünyelerinde barındırdıkları yeni işletmelere, yönetim danışmanlığı desteği, finans kaynaklarına erişim imkanı, uygun koşullarda iş yeri mekanı, ortak ofis ekipmanı ve ofis hizmetleri sunarak adeta onları beslemekte, ve en zayıf oldukları iş kurma aşamasını sağlıklı bir şekilde aşmalarını ve büyümelerini sağlamaktadır.

Dünyadaki uygulamalar göstermektedir ki, son 20 yılda işletme kuruluş sayıları hızla artmakla beraber işletmelerin, kuruluşlarını takip eden bir kaç yıl içinde kapanma oranları artmaktadır. İşletmelerin başarısız olmalarındaki en önemli etkenlerin başında iyi yönetilemedikleri gelmektedir. İstatistiklere göre, küçük işletmelerin kuruluş yıllarındaki başarısızlık oranı % 60-80 iken İŞGEM'de yer alan girişimci firmalarda bu oran %10'lara düşebildiği gözlemlenmektedir. Günümüzde tüm dünyada faaliyette olan 4000 civarında işletme kuluçkası bulunmaktadır. 2000 yılı verilerine göre bunların yaklaşık 1000 tanesi Kuzey Amerika'da, 900 tanesi Batı Avrupa ülkelerinde, 600 tanesi Uzak Doğu ülkelerinde, 200 tanesi Güney Amerika'da 150 tanesi Doğu Avrupa ülkelerinde, 100 tanesi Hindistan'da, 50 tanesi Avustralya'da, geri kalanı da diğer ülkelerde bulunmaktadır.

İş Geliştirme Merkezleri hizmet verdiği sektörlere, kuruluş amaçlarına ve yöresel ekonomik önceliklere göre farklılık göstermektedirler. Bir İŞGEM’in başarılı olabilmesi için, işleticilerinin sosyal faydayı ön planda tutarak, yerel katkı ve katılımı sağlayabilmesi, bu katkıyı yönetime yansıtabilmesi ve finansal, kurumsal sürdürülebilirliği sağlayabilecek işletme yönetimi kapasitesine sahip olması gerekmektedir.

14 Temmuz 2008 İŞGEM Projesinin Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 2055 Ada 3 Nolu 10000 m2lik alanda inşa edilecektir. Bu alan elektrik şebekesine, içme ve kullanma suyu şebekesine, yağmur ve atık suyu şebekesine, doğal gaz şebekesine sahiptir.

DİĞER PROJELERİMİZ
KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ DESTEKLEME PROJESİ
Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi’nin iki ana hedefi vardır. İlki, kadın girişimcilere destek vermek üzere, TESK ve ESOB’ların kurumsal yapılarına uygun, sürdürülebilir bir Kadın Girişimciliği Destekleme Merkez Modeli geliştirmek ve uygulamaktır. Merkez Modelinin proje tamamlandıktan sonra ve proje illerinin dışındaki bölgelerde de uygulanabilir olması amaçlanmaktadır. Merkezlerin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere TESK ve ESOB’larda sorumlu personel için kapasite geliştirme eğitimleri yapılması öngörülmektedir.Proje’nin ikinci ana hedefi ise, kendi işlerini kurmak isteyen kadınlar için girişimcilik eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile küçük işletme sahibi girişimci kadınlar için iş geliştirme eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunulmasıdır.

TÜSPAF
Genel hedef: Tarımda Kayıt Dışı ve Sosyal Güvenlikten yoksun olarak çalışan Gündelikçi (Yevmiyeli) Tarım İşçilerinin, Örgütlenmeleri ve Sosyal Güvenlik Şemsiyesi altına alınmalarına katkıda bulunmak. Özel hedef (ler) Hedef Bölgelerdeki her ilde, (Samsun-Tokat-Hatay-Osmaniye) Toplama-İstifleme-Ambalajlama işlerinde kayıt dışı olarak çalışan gündelikçi tarım işçilerini, kayıt ve sosyal güvence altına almak amacıyla bir dernek kurmak ve hedef bölgelerdeki tarım işçilerini kurulan derneklere üye yaparak örgütlenmelerini sağlamak.

Hedef Bölgelerde kayıt dışı ve mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışan gündelikçi tarım işçilerinin bilgi ve becerilerini, mesleki eğitim yoluyla geliştirerek belgelendirmek.
Meslek Kuruluşları ve STK’lar vasıtasıyla Tarım İşçiliğinin bir meslek kapsamı içerisine alınması konusunda kamuoyu oluşturmak.

KAMEDAP
(Kadın dayanışması odaklı sürdürebilir mesleki eğitim)
Genel hedefler; tüm kadınların istihdam edilebilirliklerinin artmasına imkân verecek şekilde Kadınlar Arası Mesleki Dayanışma Platformu (KAMEDAP) oluşturulması, kurumsal diyalog ve işbirliği ağının kurulması, yaygınlaştırılması, örnek mesleki eğitim kursları düzenlenmesidir.
Özel hedefler; Tokat ilinde, tarım sektöründe çalışmış olan kadınlar da dahil kentsel alanlarda yaşayan işsiz kadınlara mesleki beceri kazandırılması, kadın istihdamının artırılmasına imkân verecek kurumsal işbirliği ve diyalog kapasitesinin KAMEDAP modeli ile kurulması, geliştirilmesi, böylece kadın girişimciliğinin desteklenmesinin sağlanması, bu konuda ulusal ve uluslar arası işbirliği ağı oluşturulması, örnek uygulamalar gerçekleştirilmesi ve buna süreklilik kazandırılmasıdır

TOMEK
(Tokat meslek edindirme kurumları)
Genel amacı:
Özellikle işsiz kadınlarda dahil tüm vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik hayatın tüm evrelerinde aktif bir şekilde katılmalarına imkan verebilcek şekilde Tokat Mesleki Eğitim Kurumları (TOMEK) örneğinmin kurulması yaygınlaşması ve sürekliliğine katkıda bulunmaktadır.
Özel Amacı: Tokat ilinde bilgi beceri ve yetkinliklerinin geliştirlmesini sağlayacak sürdürebilir bir yapılanmaya imkan verebilecek bir kurumsaliş birliği kapasitesinin TOMEK ile kurmak geliştirmek ulusal ve uluslar arası işbirliği ağı oluşturmak örnek uygulama gerçekleştirmek ve buna süreklilik kazandırmaktır.

ELEKTRİK Ve OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE YENİ TEKNOLOJİK YAKLAŞIMLAR
Bölgedeki sektör yöneticilerinin ve çalışanlarının yeni teknolojilere yönelmeleri konusunda gerekli teşvikler yapıldı. Proje faaliyetlerinin yaygınlaştırılması yoluyla, kamuya bölgesel kalkınma bilinci kazandırıldı Elektrik makineleri kumanda sistemleri ile ilgili son teknoloji ürünü bir adet laboratuar kuruldu. Enjeksiyonlu yeni nesil araçlarda arıza bulma yöntem ve teknikleri ile ilgili son teknoloji ürünü bir adet laboratuar kuruldu. Proje ile ilgili işlemlerin yapıldığı donanımlı bir adet çalışma ofisi kuruldu. Elektrik Makineleri Kumandası ile ilgili ve Enjeksiyonlu Araçlarda Arıza Bulma Yöntem ve Teknikleri ile ilgili 500 adet kitapçık hazırlanmış kursiyerlere ve sektörle ilgili kuruluşlara dağıtılmıştır. Proje tanıtımı için 1000 CD hazırlanarak proje hazırlayacaklara örnek, sektör elemanlarına da bir eğitim materyali olarak dağıtılmıştır. Mesleği ile ilgili son teknolojileri bilen ve uygulayabilen 117 sektör elemanı 2 şer aylık periyotlarla eğitimden geçirilmiş ve sertifika verilmiştir.

ENJEKSİYONLU ARAÇLARDA ARIZA BULMA YÖNTEM Ve TEKNİKLERİ
Projede katılımcılarımız Almanya’daki modern servislerde enjeksiyonlu araçların arıza tespiti, bakımı ve onarımı konularında bilgisayarlı test cihazları ile çalışmalar yaparak kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklardır. Türkiye’ye döndüklerinde elde ettikleri bilgi, beceri ve tüm kazanımlarını, yanlarında çalışan çırak, kalfa, meslek lisesi öğrencileri ve ustalara aktarmaları hedeflenmektedir. Küçük işletmelerde, sektördeki gelir paylarını alarak dengeli bir dağılımın oluşması, istihdamın artması, işsizliğin azalması, sektörde rekabetin artması, bölge halkının daha ucuza kaliteli hizmet almasını sağlayacaktır.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINDAN GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİNİ GELİŞTİRME
Bu projeyle Güneş Enerjisi imalatı yapmakta olan Yalçın Isı Firması elemanları ile diğer katılımcılar Güneşten Elektrik enerjisi üretme endüstrisi konusunda elde edecekleri bilgi, yöntem ve teknolojileri çalışanlarına, öğrencilere aktarmak suretiyle yaygınlaştırma yapacaklardır. Teknik konuların yanı sıra Alman eğitim sistemi, mesleki örgütlenme, Alman kültürü ve Almanca konuşma yeteneğimizin de gelişmesi hedeflenmektedir

ELEKTRİK KUMANDA SİSTEMLERİ
Ara elemanların yetiştirildiği eğitim kurumları olan Endüstri Meslek Lisesi olarak böyle bir hareketlilik projesiyle öğrencilerimizin, elektrik makineleri kumandasındaki ilerlemeler konusunda bizden daha ileride olan Almanya’ya giderek bizzat görüp inceleme ve uygulama yaparak mesleki bilgi, beceri ve tecrübelerini artırmalarını hedefliyoruz. Projeye katılan öğrencilerimiz mezun olduktan sonra daha kolay iş bulacak ve sonuçta bölgesel olarak istihdam imkânları artmış olacaktır.

ELEKTRİK MAKİNELERİNİN KUMANDASINDAKİ TEKNOLOJİK İLERLEMELER
İş piyasasındaki gençlerin yeni teknolojiler konusunda eğitilmesi, yeni yöntemlerin öğretilmesi ve iş tezgâhlarında kullanılan yeni teknolojilerin transferi hedeflenmiştir

SEÇİLİ YÖRELERDE ÜÇ YENİ İŞGEM KURULMASI ve TÜRKİYE’DEKİ İŞGEM’LER ARASINDA BİR AĞ OLUŞTURULMASI
İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM) küçük girişimcilerin iş kurmasını ve geliştirmesini destekleyen ve kolaylaştıran, dolayısıyla da işletmelerin hayatta kalma ve büyüme olanaklarını arttıran Türkiye için yeni sayılabilecek bir istihdam yaratma ve iş kurma modelidir.“İşletme Kuluçkaları” veya “KOBİ Fidanlığı” olarak adlandırabileceğimiz İŞGEM’ler, bünyelerinde barındırdıkları yeni işletmelere, yönetim danışmanlığı desteği, finans kaynaklarına erişim imkanı, uygun koşullarda iş yeri mekanı, ortak ofis ekipmanı ve ofis hizmetleri sunarak adeta onları beslemekte, ve en zayıf oldukları iş kurma aşamasını sağlıklı bir şekilde aşmalarını ve büyümelerini sağlamaktır

MESLEKİ ve TEKNİK EĞİTİMİN İYİLEŞTİRİLMESİ
Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hazırladığımız projede katılımcılarımız Almanya’daki mesleki eğitim sistemi, Hayat boyu eğitim, mesleki rehberlik ve danışmanlık hizmetleri, meslek standartları, yeni teknolojik uygulamalar, konusunda incelemeler ve araştırmalar yaparak; Türkiye’deki uygulamalarla mukayese edip kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklardır. Proje, Tokat’ta ekonomik ve sosyal kalkınmayı destekleyecek nitelikte bir işgücü piyasasının geliştirilmesi amacıyla yerel ortaklıklar kurmayı, eğitim kurumları ve işletmeler arasında mesleki eğitim konusunda sürdürülebilir bir ortaklık yapısının kurulmasını amaçlamıştır.
 
 


yorum yap